Nie tak dawno rozpoczęte projekty tegorocznej edycji programu Działaj Lokalnie sukcesywnie się realizują. Niektóre z nich znajdują się na półmetku, a niektóre już się zakończyły.

Koło Gospodyń Wiejskich Kreatywne Kobiety w Rożnowie „doprowadziło do wrzenia” najmłodszą i najstarszą społeczność rożnowską podczas wspólnych warsztatów kulinarnych. Piętnaścioro dzieci pod okiem członkiń KGW oraz prowadzącej zajęcia miło spędziło czas poznając smaki kuchni włoskiej. Lekcje gotowania zaczęły się od omawiania składników, a następnie krok po kroku powstawały przepyszne dania wytrawne i desery. Podsumowaniem akcji było przygotowanie poczęstunku dla rodziców, co niezwykle umocniło zamiłowania kulinarne ich dzieci. Uczestnicy warsztatów poza tym, że poznali podstawy włoskiej kuchni i nauczyli się jak można ciekawie i smacznie łączyć różnego rodzaju składniki, to dodatkowo zacieśnili więzi emocjonalne z Paniami z Koła Gospodyń, co z pewnością przełoży się na kolejne wspólne działania w przyszłości. 

Stowarzyszenie Razem dla Kultury zorganizowało warsztaty artystyczne „Pomalujmy nasz świat”, które pobudziły kreatywność wśród dzieci i młodzieży z terenu gminy Chełmiec. Podczas 10 spotkań piętnaścioro uczestników w sposób produktywny i twórczy spędzało ze sobą czas, jednocześnie nabywając umiejętności plastyczne. Zwieńczeniem projektu była prezentacja prac powstałych podczas warsztatów. Wszyscy mieszkańcy gminy mieli okazję zaznajomić się z talentem młodego pokolenia, podczas  ekspozycji ich twórczości na wystawie w Astro Centrum w Chełmcu. Mamy nadzieję, że to działanie pokazało jak w sposób aktywny i konstruktywny można wspólnie spędzać czas.

Grupa Nieformalna „Nauczyciele i Rodzice Dzieciom” ze Szkoły Podstawowej im. Gen. Michała Gałązki w Trzetrzewinie realizowała projekt „Zawody naszych dziadków-hutnik”. W ramach dofinansowania z Programu Działaj Lokalnie uczniowie z klasy 2 i 3 wzięli udział w zajęciach warsztatowych, gdzie dowiedzieli się jak wygląda praca pszczelarza, zecera (składanie czcionek), szewca, krawca i introligatora. Zwieńczeniem zajęć była wycieczka do Krosna do tamtejszej huty, by poznać zawód hutnika. Dzięki projektowi dzieci poznały ginące obecnie zawody i dowiedziały się przez praktykę jakie umiejętności trzeba posiadać, by móc je wykonywać.